ازدیاد تقاضا دلیل افزایش قیمت مرغ است

ازدیاد تقاضا دلیل افزایش قیمت مرغ است/ حداکثر قیمت هر کیلو مرغ ۱۴ هزار تومان

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره‌ی آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۹ هزار و ۱۰۰ تا ۹ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ آماده به تبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۳ هزار و ۴۰۰ تا ۱۴ هزار تومان است.

او افزود: با توجه به پایان ماه صفر و ازدیاد تقاضا به مناسبت برگزاری جشن‌ها و مهمانی‌ها انتظار می‌رود تغییرات قیمت در حد نوسان ۲ تا ۳ درد در بازار اتفاق بیفتد.

حجت ادامه داد: اگر روند افزایش قیمت مرغ در بازار استمرار یابد مرغداران به سبب آنکه این امر یک مزیت در صنعت طیور به شمار می‌رود با نگهداری مرغ در سالن‌ها به مدت چند روز و مدیریت در عرضه وزن لاشه را افزایش می‌دهند که این امر از افزایش لجام گسیخته قیمت مرغ در بازار جلوگیری می‌کند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی متوسط قیمت هر قطعه جوجه یک روزه را ۲ هزار و ۸۰۰ تا ۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت جوجه یک روزه در روز‌های اخیر نوسانی نداشته و همواره باید منتظر ماند و دید که در روز‌های آتی چه اتفاقی در بازار رخ می‌دهد.

این مسئول جوجه ریزی واحد‌های مرغداری در مهر ماه را ۱۰۳ تا ۱۰۵ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: بنابر آمار رسمی ۹۵ میلیون قطعه ثبت در سامانه شده است، چرا که ۵ درصد جوجه ریزی در فارم‌های فاقد مجوز رسمی تولید انجام می‌شود که مرغ تولیدی آن‌ها به بازار عرضه می‌شود.

حجت با اشاره به اینکه احتکار مرغ در واحد‌های مرغداری صحت ندارد، بیان کرد: با وجود آنکه در وزن و سن خاصی، قابلیت نگهداری مرغ وجود دارد و امکان نگه داری مرغ در پروسه زمانی طولانی مدت منجر به افزایش تلفات می‌شود، از این رو مرغداران اقدام به چنین کاری نمی‌کنند چرا که در صورت نگه داری مرغ به مدت زمان طولانی مدت این امکان وجود دارد که یک دوره جوجه ریزی دچار چالش شود. به عنوان مثال اگر مرغ زنده با وزن بالای ۲ هزار و ۷۰۰ کیلو در واحد‌های مرغداری حتی یک روز اضافه در واحد‌ها نگه داری شود، از این روبا هدر رفت یک قطعه در هر روز مرغداران با زیان چشمگیری مواجه می‌شوند که به همین خاطر بنده موضوع احتکار مرغ در واحد‌های مرغداری را تایید نمی‌کنم.

وی ادامه داد: با وجود افزایش تقاضا برای جوجه ریزی در پیک مصرف طی ماه‌های دی و بهمن انتظار می‌رود که مسئولان تدابیری بیندیشند تا قیمت جوجه از حالت تعادلی خارج نشود چرا که تجربه نشان داده است که ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت در شب عید در امر نرخ گذاری دخالت می‌کند که به همین خاطر تولیدکنندگان انتظار دارند که مسئولان امر بر نهاده‌های تولید مه تاثیر بسزایی در قیمت تمام شده دارند، نظارت داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به تاثیر شیوع بیماری نیوکاسل بر صنعت مرغداری گفت: شبکه دامپزشکی در خصوص مقابله با بیماری نیوکاسل در استان‌هایی که درگیری بالاست، تمهیداتی اندیشیده است به طوریکه واکسیناسیون طیور بومی در اطراف واحد‌های مرغ مادر، تخم گذار و گوشتی آغاز شده است.

این عضو هیئت مدیره درباره آخرین پیگیری‌ها برای کاهش عوارض صادراتی مرغ گفت: تاکنون اتفاق خاصی در خصوص کاهش تعرفه رخ نداده است، در حالیکه با توجه به شرایط منطقه و پتانسیل بالای صنعت مرغداری از مسئولان دولتی به ویژه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی انتظار می‌رود که رایزنی‌هایی در خصوص صادرات به عراق صورت گیرد.

عظیم حجت با اشاره به اینکه خبری از صادرات رسمی مرغ نیست، افزود: با توجه به آنکه روند با ثباتی در صادرات مرغ به سبب اتخاذ تصمیمات یک شبه مبنی بر افزایش تعرفه‌ها وجود ندارد، به همین دلیل ورود رقبا به بازار‌های هدف و اشباع شدن محصول توسط آن‌ها موجب شده بازار‌های صادراتی را از دست بدهیم و تنها به صورت محدودی مرغ به صورت قاچاق به بازار‌های هدف صادر می‌شود که آمار دقیقی از این میزان در اختیار نیست.

حجت در پایان تصریح کرد: اخذ عوارض بالای صادرات مرغ، نبود صرفه اقتصادی برای صادر کنندگان و بی اعتمادی تجار بازار‌های هدف نسبت به قوانین صادراتی زمینه را برای قاچاق فراهم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *