استفاده از نان خشک در دامداری‌های سنتی و صنعتی

استفاده از نان خشک در دامداری‌های سنتی و صنعتی / پیش‌بینی تولید ۱۱ میلیون تن شیر خام افزودن دیدگاه

سعید سلطانی مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به اینکه افزایش نرخ سبوس بر قیمت تمام شده‌ی تولید شیر و گوشت تاثیر منفی دارد، اظهار کرد: با وجود ورود معاون اول رئیس جمهور به این موضوع و کاهش ۲۵۰ تومانی نرخ سبوس، اما باز هم قیمت در مقایسه با خرداد، ۲۰ درصد افزایش داشته که این امر در قیمت تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.

وی افزود: با توجه به آنکه قیمت نان کمتر از نرخ سبوس است، هنوز این‌ نگرانی وجود دارد که در برخی دامداری‌های سنتی و صنعتی، نان خشک‌ جایگزین سبوس شود.

سلطانی با اشاره به اینکه افزایش ۲۰ درصدی نرخ سبوس در خرداد حداقل ۲ درصد به بهای قیمت تمام شده‌ی تولید اضافه می‌کند، بیان کرد: با توجه به آنکه حداکثر ۱۰ تا ۱۲ درصد سود برای دامدار لحاظ می‌شود، بنابراین این نرخ سود کمتر از میزان سود بانکی و تورم است که در بلندمدت به زیان تولیدکننده تمام می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران ادامه داد: با وجود افزایش هزینه‌های تولید، نرخ ۲ هزار و‌۵۰۰ تومانی را برای هر کیلو شیر خام در خرداد به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد دادیم که پس از چکش‌کاری‌های صورت گرفته، این نرخ ۲ هزار و ۳۹۰ تومان مصوب شد. البته برای هر درصد چربی بالای ۳/۲ درصد، ۳۶ تومان جایزه به دامداران پرداخت می‌شود.

سلطانی در واکنش به افزایش نرخ سبوس بیان کرد: با توجه به تصویب نرخ یک هزار تومانی برای هر کیلو سبوس، همه روزه دامداران از استان‌های مختلف انتقادات خود را در این خصوص به اتحادیه مطرح می‌کنند، چرا که بهمن سال گذشته قیمت هر کیلو سبوس ۵۳۰ تومان بود که با افزایش بیش از ۵۸ درصدی در اسفند، به ۸۳۰ تومان رسید و فروش یک ریال بالاتر از این نرخ غیر قابل قبول است، اما به هر حال در جلسه‌ی ستاد تنظیم بازار در شهریور، وزرای ۲ وزارتخانه با معاون اول رئیس جمهور نرخ یک هزار تومانی را برای هر کیلو سبوس تفاهم کردند.

به‌گفته‌ی وی، علی‌رغم تصویب نرخ یک هزار تومانی برای هر کیلو سبوس از ابتدای مهر، اما برخی کارخانه‌ها همچنان ادعای یک هزار و ۲۵۰ تومانی را برای فروش دارند که مسئولان امر باید با آنها برخورد جدی داشته باشند.

مدیر عامل اتحادیه دامداران در پایان درباره‌ی آخرین وضعیت تولید شیر خام بیان کرد: براساس برآوردهای صورت گرفته، تولید شیر خام تا پایان سال حداقل به ۱۱ میلیون تن می‌رسد که بدین ترتیب کارخانه‌های لبنی، بالای یک میلیون تن صادرات خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *