توصیه‌های دامپزشکی برای پیشگیری از برونشیت عفونی طیور

توصیه‌های دامپزشکی برای پیشگیری از برونشیت عفونی طیور

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی گفت: برونشیت عفونی در گله های طیور به طور مداوم مشاهده می شود، با وجود این تمامی پرورش دهندگان طیور از حضور آن در گله خود آگاه نمی شوند و از طرفی این بیماری عاملی برای  مستعد کردن گله به سایر بیماریهای جدی تر است که تلفات و زیان فراوان مرغداران را در پی دارد.

محمد علی بخشی ضدعفونی کردن بین دوره را از اهم اقدامات در پیشگیری از این بیماری اعلام کرد و افزود: در این خصوص پس از تخلیه کامل سالن از فضولات باید سالن را با شوینده اختصاصی و مناسب دامپزشکی شستشو داد و پس از شستشو، از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد. بخشی افزود: ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از ورود جوجه‌ ها می‌ توان از ترکیبات ضدعفونی کننده ایمن که فاقد بقایای سمی هستند، استفاده کرد.

وی گفت: مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها ، تامین هوای مناسب و سرشار از اکسیژن، افزایش دمای سالن پرورشی حدود 2 تا 3 درجه، در کنار کاهش استرس‌های مدیریتی، تغذیه‌ای، محیطی، بهره‌گیری از ترکیبات اشتهاآور و تغییرات هوشمندانه جیره غذایی، از جمله کاهش فشار بر کلیه با کاهش پروتئین یا حذف سویا از جیره، در کاهش اثرات بیماری برونشیت عفونی نقش دارد.

بخشی در خصوص برنامه واکسیناسیون مناسب برای برونشیت گفت: در شرایطی که سویه متداول منطقه شناخته شده نیست، بهتر است حداقل از سه سویه متفاوت در دو نوبت واکسیناسیون اسپری یک روزگی و قطره چشمی یا آشامیدنی در 14 روزگی استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *