کاهش مصرف سرانه لبنیات در کشور نگران کننده است

رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات سنتی تهران: کاهش مصرف سرانه لبنیات در کشور نگران کننده است

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات سنتی تهران با ابراز نگرانی از کاهش مصرف لبنیات در کشور اظهار داشت: حداقل مصرف سرانه لبنیات در کشورهای غربی ۲۵۰ گرم در روز است حال آنکه در کشور ایران به ۱۹۰ گرم رسیده که عمده دلیل آن می تواند گرانی محصولات باشد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، “علی رجبی برزآبادی” رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات تهران گفت: در گذشته مصرف سرانه در کشور بسیار بالاتر از این عدد بوده است ، کم شدن مصرف سرانه لبنیات علاوه بر کاهش چرخه اقتصادی در کشور، سلامتی افراد را نیز به خطر می اندازد؛ لذا باید مسئولان در این رابطه تمهیدات لازم را بیندیشند.

رجبی با اشاره به تشکیل کمیته ای برای کنترل میزان استفاده از کپک مخمر در تولید لبنیات سنتی بیان داشت: با توجه به اینکه در لبنیات سنتی از مواد نگه‌دارنده استفاده نمی شود و در تولید آن کپک مخمر به کار می رود که اگر این ماده به اندازه مناسب استفاده گردد برای بدن مفید بوده و در غیر این صورت ایجاد بیماری می‌کند؛ لذا وزارت بهداشت جهت کنترل میزان استاندارد این ماده در تولید محصولات لبنی مبادرت به ایجاد کمیته ای کرده است که از هفته آینده کار خود را آغاز می کند.

وی در همین خصوص افزود: وظیفه این کمیته کنترل کپک مخمر در تولید لبنیات در شش استان؛ تهران، اصفهان، خوزستان، شیراز، خراسان رضوی، همدان در پنج محصول کره، ماست، دوغ، سرشیر و خامه است که به میزان ۲۱۰ نمونه به طور رندوم توسط کارشناسان وزارت بهداشت مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

رجبی افزود: مصرف لبنیات و لزوم استفاده از آن در طول دوران زندگی و تاثیر آن بر سلامتی برای همه روشن است، اینکه آمار سرانه مصرف پایین می آید به طبع سرانه بیماری بالا رفته و در جاهای دیگر هزینه های هنگفتی را ایجاد می کند، لذا باید مسئولان با نگاهی وسیعتر و جهان شمول تر تمهیدات لازم را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *