قصه‌ی غمبار جوجه‌های یکروزه

زندگی برای یک روز؛ قصه‌ی غمبار جوجه‌های یکروزه افزودن دیدگاه

علی ابراهیمی سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص میزان تولید جوجه‌ی یکروزه در کشور، گفت :باید توجه کرد در صنعت طیور گوشتی و تخم‌گذار در قالب زنجیره‌های مرتبط با یکدیگر تولید صورت می‌گیرد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مزارع پرورش مرغ اجداد در کشور وجود دارند که پایه‌ی تولید مرغ مادر هستند، از مرغ‌های مادر نیز جوجه یک روزه تولید می‌شود در ادامه نیز از جوجه‌های یک روزه نیز در زمینه‌ی پرورش مرغ گوشتی و یا تخم‌گذار استفاده می‌کنند، ادامه داد: نژاد جوجه‌های یک روزه مورد استفاده در صنعت مرغ گوشتی و یا مرغ تخم گذار بسته به نوع نیاز متفاوت است.

ظرفیت تولید سه میلیون تن مرغ گوشتی در کشور ایجاد شده است

این نماینده‌ی مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه توسعه در تولید مرغ اجداد به معنای افزایش تولید مرغ مادر و در ادامه تولید جوجه یک روزه است، عنوان کرد: ظرفیت سالن‌های پرورش مرغ گوشتی در کشور خوشبختانه برای تولید ۳ میلیون تن در سال فراهم شده است که جدای از ایجاد زیرساخت، سالن‌های پرورش و نهاده‌ نیاز به بازار مصرف نیز دارد.

بازار مصرف داخلی ماهانه به ۱۰۰ میلیون قطعه مرغ نیاز دارد

وی با بیان اینکه متاسفانه در ایجاد بازار مصرف مرغ گوشتی اقدامات خوبی صورت نگرفته در حال حاضر مجبور به سرمایه گذاری برای تولید کشور هستیم، تصریح کرد: بازار مصرف داخلی درحال حاضر به صورت ماهانه به یک صد میلیون قطعه نیاز دارد که در برخی موارد تولید ماهانه به ۱۲۰ میلیون قطعه نیز می‌رسد.

کاهش تقاضا صرفه اقتصادی تولید جوجه یک روزه را از بین می‌برد

ابراهیمی با اشاره به اینکه افزایش میزان تولید ماهانه مرغ گوشتی باعث می‌شود که قیمت جوجه یک روزه تا حدی کاهش پیدا کند که هزینه حمل و نقل آن صرفه اقتصادی ندارد، ادامه داد: کاهش قیمت جوجه یک روزه باعث می‌شود تا آن را در قالب معدوم سازی به پودر گوشت تبدیل کنند که اتفاق ناگواری در صنعت طیور است.

بازار مرغ کشورهای همسایه در دسترس است

رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه معدوم سازی جوجه‌های یک روزه حاصل عدم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذار در مدیریت بازار مصرف است، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی باید ممنوعیت صادرات گوشت مرغ را اعمال نکنند، محدودیت‌های حساب نشده اعمالی در این زمینه موجب زیان تولیدکنندگان شده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از تصویب قانون تمرکز وظایف، اولین سالی بود که شاهد اتفاق ناگوار معدوم سازی جوجه‌های یک روزه بوده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *