صادرات جوجه یکروزه به بالای یک میلیون قطعه رسید

صادرات جوجه یکروزه به بالای یک میلیون قطعه رسید

غلامعلی فارغی دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه درباره‌ی آخرین تحولات بازار جوجه یکروزه اظهار کرد: با توجه به خروج مقداری جوجه از چرخه تولید و باز شدن مسیر صادرات، نرخ جوجه یکروزه در بازار متعادل شده است.

وی قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه در بازار را ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: قیمت جوجه یکروزه به بدترین شیوه ممکن به نرخ متعادل خود رسیده است چرا که بسیاری از تولیدکنندگان برای کاهش زیان خود چاره‌ای جز خروج تعدادی جوجه از گردونه تولید نداشتند.

فارغی ادامه داد: هم اکنون مرغداران گوشتی در فروش مرغ تولیدی مسیر زیان را طی می‌کنند، از این رو انتظار می‌رود که مسئولان ذی‌ربط توجه بیشتری به صنعت مرغداری داشته باشند تا در طول سال، مرغداران به سبب افت و خیز شدید قیمت متحمل زیان نشوند.

به گفته دبیر انجمن تولید کنندگان جوجه یکروزه، اگرچه اختلاف نظراتی مبنی بر زیان تولیدکنندگان جوجه یکروزه در بازار وجود دارد، اما برآورد ما حاکی از آن است که از ابتدای سال تاکنون ۷۰۰ میلیارد تومان و با احتساب سال گذشته یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان متضرر شدند.

وی افزود: بنابر قانون بهره وری، دولت تمامی کالا‌های مشمول قیمت گذاری، نظارت و کنترل را موظف است مابه التفاوت قیمت گذاری و نرخ بازار را به تولید کننده پرداخت کند، اما هرگز این میزان خسارت تولیدکنندگان جوجه را جبران نکرده و امیدی به جبران آن در ماه‌های آتی نیست.

فارغی تولید جوجه یکروزه در ماه مهر را ۱۱۰ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: با توجه به خروج ۷ الی ۸ میلیون قطعه جوجه از گردونه تولید و نیاز ماهانه مرغداران، مازادی در عرضه نداریم.

این مقام مسئول در پایان درباره آخرین وضعیت صادرات بیان کرد: بنابر آمار تاکنون حدود ۵۰۰ هزار تن تخم مرغ نطفه دار و بالای یک میلیون قطعه جوجه یکروزه صادر شده است که امیدواریم این روند ادامه یابد و دولت با اتخاذ تصمیمات یک شبه مانع صادرات مجدد و بر هم زدن تعادل قیمت در بازار داخل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *