مرغداری

ظرفیت مرغ لاین کشور قربانی منافع واردکنندگان شد افزودن دیدگاه

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ظرفیت مرغ لاین کشور به‌عنوان یکی از ذخایر راهبردی برای تولید گوشت مرغ در کشور با ادامه واردات جوجه یک روزه پای منافع واردکنندگان قربانی شد.

امیر میران آملی روز دوشنبه در حاشیه‌ی کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان مازندران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در شرایط فعلی به‌دلیل عادی بودن شرایط سیاسی ایران و اروپا واردات جوجه یکروزه و گوشت مرغ به‌راحتی از این کشورها انجام می‌شود و به همین دلیل هم بهره‌گیری از ظرفیت مرغ لاین در کشور از جمله مهم‌ترین نمونه‌ی آن در استان مازندران مورد بی‌مهری قرار گرفته است تا تبدیل به واحدهای زیان‌ده شوند.

وی با اعلام این که ایران تنها کشور خاورمیانه است که مرغ لاین دارد، گفت : در سطح جهان هم تنها هفت کشور از جمله ایران دارای مرغ لاین هستند. حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص اعم از دام و طیور گفته می شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص است و تنها با حیوانات خالص و هم‌نژاد خود آمیزش می‌کنند و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند.

هر یک از حیوانات متعلق به گله‌های لاین، متعلق به گله‌های لاین دارای هویت و شناسنامه کاملا مشخص بوده و کلیه‌ی اطلاعات مربوط به روابط خویشاوندی آن با دیگر اعضای فامیل به ثبت می‌رسد و قابل پیگیری است.

در حال حاضر آمریکا، انگلیس، هلند، برزیل، هند، آلمان، فرانسه و ایران کشورهای صاحب علم و فناوری لاین در جهان هستند. سابقه‌ی ورود مرغ لاین به ایران به سال ۱۳۵۶ برمی‌گردد و تا اواخر دهه‌ی ۷۰ در ایران ۸۵ درصد از جوجه‌ی اجداد موردنیاز از طریق مجتمع مرغ لاین تامین می‌شد ولی پس از آن به‌علت برخی سوء مدیریت‌ها و ادغام دو وزارتخانه‌ی جهاد و کشاورزی، سهم مرغ لاین آرین از ۸۵ درصد به کمتر از ۲ درصد رسید.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران گفت : نابودی نژاد مرغ لاین در کشور قطعا فشار کشورهای اروپایی را برای گران کردن جوجه‌ی یک روزه و به تاخیر انداختن تحویل جوجه، به صنعت طیور ما افزایش می‌دهد و بخشی از تسهیل در واردات جوجه‌ی یک روزه ناشی از وجود این نژاد در داخل است.

وی اضافه کرد: هم اکنون نژاد مرغ لاین در کشور در حال نابودی است و به زور خود را سرپا نگه داشته و بی‌اعتنایی به این نژاد در آینده صنعت طیور ما را با مشکل مواجه خواهد کرد. میران اظهار داشت : نژاد مرغ لاین هیچ تفاوتی با تولیدات فعلی کشور که عمده آنها وارداتی است، ندارد و صرفا به‌دلیل برخی منافعی که واردات برای برخی ها دارد، باعث شده تا جوجه‌ی یک روزه از اروپا وارد کشور شود.

مازندران به‌خاطر داشتن مجتمع مرغ لاین ایران (آرین) تنها استان دارای زنجیره‌ی کامل صنعت طیور در کشور است. مجتمع آرین از سال ۶۹ با ورود یک گله از نژاد هایبرو هلندی در یک هزار و ۱۳۷ هکتار از اراضی جنگلی استان در بخش بابلکنار شهرستان بابل راه اندازی شده است.

هم اکنون علاوه بر مجتمع مرغ لاین بابلکنار، پنج واحد مرغ اجداد، ۱۸۴ واحد مرغ مادر، ۲ هزار و ۱۰۰ واحد مرغ گوشتی، ۳۵ واحد مرغ تخمگذار، ۳۷ واحد کارخانه جوجه‌کشی، ۴۴ کارخانه تولید دان و ۱۷ کشتارگاه صنعتی طیور در مازندران فعال است. رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران پارسال وعده داده بود که برای تامین نقدینگی این مجتمع ۱۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اختصاص داده شود.

انتقاد از نوسان قیمت مرغ

این عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین از آنچه که نوسان شدید قیمت مرغ در کشور نامید انتقاد کرد و گفت که این نوسانات قیمتی باعث کاهش تولید و ضربه خوردن صنعت طیور کشور می شود.

وی افزود : در شرایط فعلی نرخ گوشت مرغ مصوب تنظیم بازار متناسب با هزینه‌های تحمیلی به دست اندرکاران این صنعت نیست و این عامل باعث شد تا هر فصل ما با نوسان تولید مواجه شویم. میران گفت : برای حمایت از صنعت طیور و افزایش بهره‌وری در این صنعت که گردش مالی ۹ میلیارد دلاری در سال دارد، تعیین قیمت‌ها باید به‌گونه‌ای انجام  شود که روند تولید با ثبات ادامه یابد.

سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران سالانه ۲۴ کیلوگرم و دو برابر میانگین جهان است.

منبع خبر: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *