پلاک‌کوبی دام‌ها اجباری است

پلاک‌کوبی دام‌ها اجباری است

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور گفت: هویت گذاری برای همه دام ها اجباری است و کسانی که نسبت به پلاک کوبی دامها کوتاهی کنند تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

مختارعلی عباسی روز پنجشنبه در جلسه هماهنگی اجرای طرح هویت گذاری دام در تبریز با بیان اینکه در این طرح پلاک کوب های معرفی شده از سوی مباشران نسبت به نصب پلاک و ثبت در سامانه هویت گذاری دام اقدام می کنند، افزود: بدون نصب پلاک، هرگونه جابجائی و خرید و فروش دام، قاچاق محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه پلاک های قدیمی ۸ رقمی به پلاک های ۱۵ رقمی تبدیل شده اند، ادامه داد: در سیستم قدیمی در هر نقطه از کشور هر کسی می توانست اقدام به تهیه پلاک کند، اما در حال حاضر فقط سازمان دامپزشکی و مباشران (تشکلهای بخش دام) که نسبت به عقد تفاهم نامه اقدام کرده اند قادر به تهیه پلاک می باشند.

عباسی با بیان اینکه افراد سودجو و فرصت طلب دامهای خارجی را از مرزهای شرقی به داخل کشور قاچاق کرده و به نام دام ایرانی و با قیمت های کلان به فروش می رسانند، اظهار کرد: در فرآیند تولید و توزیع پلاک های دامی موارد امنیتی رعایت شده است.

رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور گفت: ثبت مشخصات دامی در سامانه هویت گذاری صورت می گیرد، با توجه به اینکه وظیفه اصلی دامپزشکی پلاک گذاری دام نمی باشد اما برای انجام بهینه وظایف خود لازم است که دامها را شماره گذاری کرده و شماره ۱۵ رقمی ثبت شود.

وی با اشاره به این که جهت بیمه کردن دام نیز باید طرح هویت گذاری دام‌ها انجام شود، تاکید کرد: طبق قانون شماره گذاری دام ها بر عهده‌ی جهاد کشاورزی می باشد. عباسی عنوان کرد: طی نامه ای به همه استانها ابلاغ شده است که ارائه هرگونه خدمات منوط به هویت گذاری و پلاک کوبی دام می باشد.

 رئیس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور، ردیابی دام، مالکیت دام و جلوگیری از قاچاق دام، بهبود مدیریت گله، کنترل سلامت دام و غذای انسان، امنیت سرمایه گذاری، بیمه دام و محصولات دامی، رعایت حقوق حیوانات و مطالعات علمی و تحقیقاتی و توسعه عملیات اصلاح نژاد را از مهم ترین دلایل و ضرورت هویت گذاری دام ها، بیان کرد.

عباسی با بیان اینکه جهت تهیه پلاک، ۶ میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: کسانی که در خصوص سامانه ثبت و پلاک کوبی دامها کوتاهی کنند، براساس قوانین اداری و قضایی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

وی گفت: در راستای اجرای بهتر و بهینه این طرح اطلاع رسانی از طریق رسانه های عمومی از قبیل روزنامه ها، صدا و سیما و سیستم های پیامکی سازمانها ضروری است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *