گرانفروشی شیر توسط دامداران صحت ندارد

گرانفروشی شیر توسط دامداران صحت ندارد / تاثیر چربی و پروتئین بر قیمت

سعید سلطانی در واکنش به نامه رئیس سازمان حمایت به معاون وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر گرانفروشی شیر خام توسط دامداری‌ها اظهار کرد: یک قیمت پایه برای شیر تعیین شده که بر اساس ۳ درصد پروتئین و ۳.۲ درصد چربی است که برای آن قیمت پایه در دامداری ۲۳۹۰ تومان است و مبلغ ۱۵۰ تومان نیز به ازای هر کیلوگرم بابت حمل تا درب کارخانه توسط دامدار به آن اضافه می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران با بیان اینکه اگر قیمت شیر بالا است مربوط به درصد چربی و پروتئین بالای آن است، افزود: با افزایش هر دهم درصد چربی مازاد بر ۳.۲ درصد، ۳۶ تومان بر قیمت شیر اضافه می‌شود. وی تاکید کرد: آنچه که اضافه بر قیمت پایه پرداخت می‌شود پول کیفیت، چربی و پروتئین بیشتر است.

سلطانی خاطرنشان کرد: متوسط قیمت شیر در گاوداری‌های نیم‌صنعتی ۲ هزار و ۱۸۱ تومان است که پایین‌ترین آن ۱۸۰۰ تومان و بالاترین آن ۲۵۰۰ تومان است. مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران افزود: همچنین متوسط قیمت شیر در گاوداری‌های صنعتی ۲ هزار و ۴۰۷ تومان است که پایین‌ترین آن ۲۱۰۰ تومان و بالاترین ۲۶۰۰ تومان است.

وی ادامه داد: هیچکدام از واحد‌های گاوداری در فروش شیر گرانفروشی نمی‌کنند و با قیمت مصوب در حال فروش هستند. سلطانی تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی که متولی تولید است در این باره اطلاعات دارد و باید در این باره توضیح هم بدهد.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران گفت:در حال حاضر دامداران در حال ضرردهی هستند، اما به دلیل اینکه شیر به سلامتی مردم مرتبط است سعی می‌کنیم قیمت تمام شده را کاهش دهیم تا افزایش قیمتی نداشته باشیم.

منبع: خبرگزاری میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *