حتما در دوران کرونا و قرنطینه برایتان پیش آمده که بخواهید تفریحی سالم و به دور از جمعیت داشته باشید اما به دلیل وجود فاصله گذاری اجتماعی و حس مسئولیت نتوانسته اید جای خوبی را برای تفریح پیدا کنید، در لیست زیر ما سعی کردیم مکان های تفریحی داخل تهران را برای شما لیست کرده و توضیحاتی را نسبت به آنها برای شما ارائه دهیم.

سینما ماشین برج میلاد

مکان های تفریحی در زمان کرونا در شهر تهران مجله اینترنتی کندو
مکان تفریحی در کرونا

سینما ماشین برج میلاد از تاریخ دوازدهم اردیبهشت با اکران فیلم سینمایی خروج کار خود را آغاز نمود. طرح سینما ماشین به کمک سازمان هنری اوج و موسسه سینمایی نورتابان، با آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا کلید خورد. در دوران شیوع ویروس کرونا، نمایش فیلم در سینما ماشین با در نظر گرفتن تدابیر بهداشتی و مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا صورت می پذیرد.

ظرفیت سینما ماشین برج میلاد، 165 جایگاه می باشد. هر جایگاه متعلق به یک خودرو است و تماشای فیلم برای سرنشینان جلوی خودرو امکان پذیر است و سرنشینان عقب دید مناسبی ندارند. ماشین های شاسی بلند باید از جایگاه های عقب تر استفاده نمایند. ورود ون، وانت و مینی بوس به سینما ماشین ممنوع می باشد. برای دریافت صدای فیلم، ماشین باید از رادیو برخوردار باشد.

روستای افجه

روستای افجه در تهران
مکان تفریحی در کرونا

روستای افجه واقع در لواسان از قدیم الایام به علت برخورداری از هوای خنک و تمیز، دشت های سرسبز و آرامش وصف نشدنی مورد توجه تهرانی ها بوده است. تهرانی های خسته از دود و آلودگی برای تمدد اعصاب و طبیعت گردی به افجه پناه می آورند. حالا که ویروس کرونا هم به آلودگی و دود و سر و صدا اضافه شده، جا دارد که بیشتر به این منطقه ییلاقی زیبا فکر کنیم.

فاصله افجه تا تهران سی کیلومتر است. اگر کمی وقت صرف کنید و سی کیل.متر رانندگی کنید، از چیزی که به دست می آورید، شگفت زده خواهید شد. اگر از اتوبان شهید بابایی به سمت جاده سوهانک بروید، باقی مسیر را به راحتی پیدا می کنید.

دشت هویج یا به گویش محلی گرچال، یکی از زیباترین جاذبه های روستای افجه است که در بالادست روستا قرار دارد. در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین های زراعی این منطقه به کاشت هویج اختصاص داشته اما دیگر خبری از مزارع هویج نیست. دره شمالی افجه هم برای کوهنوردانی که قصد صعود به قله های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال را دارند، بسیار جذاب است. از دیگر جذابیت های روستای افجه می توان به آبشار پسچویک، آبشار موآب، حمام تاریخی روستا که متعلق به دوران صفوی است، قله ساکا و قصر قاجار اشاره کرد.

روستای وردیج

روستای وردیج برای تهران گردی در کرونا
مکان تفریحی در کرونا

یکی از جذابیت های طبیعی اطراف تهران، روستای وردیج است که بین تهران و کرج قرار دارد. این روستای پر رمز و راز با آدمک های سنگی و پاییز رنگارنگ، جایی است که شاید هرگز مشابه آن را ندیده باشید.

روستای وردیج بخشی از کن و سولقان به شمار می رود و در حال حاضر در منطقه 22 تهران واقع شده است. بعد از روستای وردیج روستای دیگری به نام واریش وجود دارد که می توانید از آن هم دیدن کنید.

روستای وردیج را با نام روستای ارواح سنگی و آدمک حاجیان نیز می شناسند. این روستا برای سفرهای یک روزه تابستانی بی نشیر است. در تابستان هوای خنک و بسیار مطبوعی دارد اما در زمستان سرمای هوا به قدری است که ساکنین آنجا هم کوچ می کنند.

در این منطقه سنگ هایی وجود دارند که شکل بسیار خاصی دارند. این سنگ ها به صورت طبیعی تشکیل شده اند و آدم را به یاد حیوانات و یا مجسمه انسان می اندازند. مردم بومی وردیج اعتقاد دارند این سنگ ها جاندارانی بوده اند که سنگ شدند. اما در واقعیت این سنگ ها حاصل فرسایش آب و باد هستند. در این منطقه آبشاری به نام لت مال وجود دارد. لت در گویش محلی به معنی سنگ می باشد و مالیده شدن آب بر روی سنگ علت نامگذاری این آبشار است.

 می توانید از دو مسیر به روستای وردیج برسید :

  • مسیر اول: وارد اتوبان تهران کرج شوید، از ورودی پمپ بنزین وردآورد به سمت خیابان شهید اردستانی بروید. در شمال این خیابان تابلوی روستای وردیج و واریش را مشاهده خواهید کرد.
  • مسیر دوم: در انتهای اتوبان همت، از شهرک شهید باقری بگذرید. دوربرگردان را دور بزنید تا به بلوار پژوهش برسید. وارد شهرک دانشگاه شریف شوید و در خیابان شهید اردستانی به دنبال تابلوی روستای وردیج بگردید.

باغ لاله کندر

باغ لاله کندر در کرج
مکان تفریحی در کرونا

باغ لاله های کندر امسال اولین سالی است که برای بازدید عموم گشوده شده است. این دشت در روستای کندر در استان البرز قرار دارد. روستای کندر در 22 کیلومتری شمال شرق شهر کرج و هفت کیلومتری جاده کرج-چالوس واقع شده است.

بعد از طی کردن 5 کیلومتر از کرج به چلوس، از سمت راست به طرف روستای کندر بروید و بعد از 8 کیلومتر رانندگی در یک جاده پیچ در پیچ و باریک به یک روستای زیبا در دامنه کوهستان می رسید. قبل از رسیدن به روستا منظره رنگارنگ و شاد توجه هر کسی را به خودش جلب می کند. از روستای کندر عبور کنید و وارد جاده خاکی شوید تا به پارکینگ برسید. ماشین را پارک کنید. بعد از یک پیاده روی کوتاه به باغ لاله ها می رسید.

ناگفته نماند که مردم این منطقه در گذشته به کاشت لاله مشغول بودند. در کنار جذابیت گردشگری، هدف دیگر این مجموعه، تکثیر پیاز انواع لاله، واردات و صادرات و کشت گیاهان دارویی بومی می باشد. پیشتر هم در فصل بهار در پارک چمران و گچسر جشنواره لاله برگزار می شد. اما این بار، اولین باری است که دومیلیون صد هزار پیاز گل لاله در منطقه 3.5 هکتاری لزور کاشته شده است. پس فرصت تماشای دشت لاله های کند را از دست ندهید.

آغوش دشت لاله های کندر در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح تا 20 شب به روی علاقه مندان باز است. در خود روستای کندر هم دیدنی هایی وجود دارد که می توان از میان آنها به منطقه چهل بی بی، امام زاده عبدالله و سد کندر اشاره کرد.

روستای امامه

روستای امامه مجله اختصاصی کندو

امامه، روستایی بزرگ و زیبا در دهستان روبار قصران شمیران است. این روستا شامل دو آبادی است که به امامه بالا و امامه پایین معروفند. روستای امامه در پنج کیلومتری مشرق راه اصلی تهران-شمشک و نرسیده به فشم واقع شده است. مسیر این روستا کاملاً ماشین رو می باشد.

روستای کوهستانی و سردسیر امامه، 36 هکتار باغ دارد که درختان گلابی، سیب، آلبالو و هلو در آن رویت می شود. زبان مردم این منطقه تاتی است و شباهت زیادی به گویش جنوب مازندران دارد. معماری خانه های اماه، تاریخی است و خانه های اعیانی آن هشتی های بسیار زیبایی دارند.

یکی از آثار تاریخی این منطقه، قلعه امامه است که مربوط به دوره زیاریان می باشد و در سال 1380 به ثبت ملی رسیده است. در این قلعه، بقایای اتاق ها، برج و بارو، حصار دفاعی، غار؛ قنات، آب انبار، ارگ و شاه نشین دیده می شود.

گفته می شود قدمت قلعه امامه به 1100 سال پیش بر می گردد و متعلق به یک حکمران محلی به نام مازیار بوده است. برخی هم اعتقاد دارند این قلعه شبیه به قلعه های حسن صباح است.

برای رفتن به روستای امامه، از جاده لواسان لشگرک وارد جاده رودبار قصران شوید. بعد از دوراهی امام علی اوشان، دو کیلومتر مانده به میدان فشم از سمت راست جاده وارد فرعی شوید. بعد از 6 کیلومتر به امامه می رسید. بعد از روستا هم می توانید جاده را امامه بدهید و به لواسان و جاجرود برسید.

همچنین شما می توانید برای خرید تلسکوپ به فروشگاه کندو مراجعه فرمایید.